German
English
Turkish
French
Italian
Spanish
Russian
Indonesian
Urdu
Arabic
Persian

:پرسش 86

«مسأله ازدواج میان دو نفر از دو مذهب گوناگون چگونه است؟ آیا کاتولیک ها، پروتستان ها و ارتدکس ها اجازه دارند، میان خود ازدواج کنند؟» (ت.)

 

پاسخ: حقوق کلیسایی مربوط به کلیسای رومی – کاتولیکی، مسائل مربوط به ازدواج میان مسیحیانی را که به مذاهب گوناگون مسیحیت تعلق دارند، در کتاب مجموعه قوانین خود منتشره به سال 1983 و در این کتاب زیر عنوان قانون ماده 1124 و متعاقب آن تدوین کرده است. 

قانون بند 1124 – عقد پیوند زناشویی میان دو فرد تعمیدیافته که از میانشان یکی در کلیسای کاتولیک تعمید شده یا پس از تعمید در این کلیسا پذیرفته شده است و براثر کرداری به شکل رسمی از این کلیسا طرد نشده باشد، اما نفر دومی که به کلیسا یا جماعتی کلیسایی تعلق دارد که با کلیسای کاتولیک اجماع کامل ندارد، بدون اجازه صریح مقامات مسئول قدغن است.

قانون بند 1125 – یک چنین مجوزی را نهاد منطقه ای [به عبارتی همان اسقف مسئول] زمانی می تواند صادر کند که دلیلی مشروع و معقول وجود داشته باشد؛ او تنها زمانی مجاز به صدور این مجوز است که شروط زیر رعایت شده باشد:

فرد کاتولیک اعلام آمادگی کند که خطرهای ناشی از انحراف از ایمان را برطرف سازد و این قول صادقانه را ادا کند که با تمام قوایش کاری کند که کلیه فرزندانش در کلیسای کاتولیک تعمید و تربیت شوند؛

فرد غیرکاتولیک به موقع از چنین قولی که فرد کاتولیک اعلام نموده است، باخبر گردد، به گونه ای که اطمینان خاطر حاصل گردد که او از وعده و تعهد فرد کاتولیک خبر دارد؛

اهداف و ویژگی های وجودی ازدواج که هیچ یک از طرفینِ خواستار پیوند زناشویی مجاز به نفی آن نیستند، برای هر دو نفر توضیح داده شود.

قانون ماده 1126- این وظیفه مجمع اسقفان است که هم نحوه ای را که این توضیحات و قول ها براساس آن در هر یک از موارد ادا می شود، تعیین نمایند، هم مشخص کند که این موارد در فضای خارج از رابطه این دو تن نیز به چه نحوی روشن می گردد و هم این که چگونه به سمع و نظر طرف غیرکاتولیک        می رسد.

قانون ماده 1127 – تبصره 1. درباره آنچه به شکل عقد پیوند زناشویی در پیوند میان دو فرد از دو مذهب متفاوت مربوط می شود، باید به ضوابط مندرج در قانون بند 1108 توجه کرد؛ اما اگر فردی کاتولیک با فردی غیرکاتولیک متعلق به آیینی شرقی پیوند زناشویی ببندد، نحوه عقد زناشویی مبتنی بر قانون کلیسایی قابل اجراست؛ فقط برای اعتبار این امر با رعایت دیگر ضوابط حقوقی، حضور یک مسئول روحانی ضروریست.

تبصره 2. اگر دشواری های مهمی بر سر راه اجرای نحوه قانونی عقد وجود داشته باشد، نهاد دینی منطقه ایِ فرد کاتولیک حق دارد، در مواردی استثنائی عقد زناشویی را به جریان اندازد، البته تازه پس از پرس و جو و مشورت با نهاد دینی مسئول منطقه ای که ازدواج باید در آن صورت گیرد و بدون وارد آمدن لطمه به نحوه رسمی عقد زناشویی که برای معتبر بودن آن ضروریست؛ این وظیفه شورای اسقفان است که ضوابطی را معین کنند که در آن کلیه موارد به شکل جزء به جزء روشن شده باشد.

تبصره 3. این امر قدغن است که پیش یا پس از عقد قانونی پیوند زناشویی بنا به تبصره 1، مراسم مذهبی دیگری به منظور لغو یا ایجاد نوآوری در توافق زناشویی برگزار شود؛ همچنین برگزاری مراسمی دینی نیز مجاز نیست که طی آن، طرف کاتولیک و نهاد رسمی غیرکاتولیک همزمان و هر یک بنا به آیین های خود، درباره توافق میان طرفین پرس و جو کنند.

قانون ماده 1128 – نهادهای دینی منطقه ای و دیگر مسئولان امور دینی باید در فکر آن باشند که طرف کاتولیک و فرزندان حاصل از ازدواج میان فرد کاتولیک و غیرکاتولیک از یاری رسانی های دینی برای تحقق وظایفشان برخوردار گردند؛ آنان باید به زوجین کمک کنند تا یکپارچگی را در زندگی زناشویی و خانوادگی پرورش دهند.


Contact us

J. Prof. Dr. T. Specker,
Prof. Dr. Christian W. Troll,

Kolleg Sankt Georgen
Offenbacher Landstr. 224
D-60599 Frankfurt
Mail: fragen[ät]antwortenanmuslime.com

More about the authors?